KURS ONLINE: Jak stworzyć domowe studio filmowe?

Tworzenie kursu internetowego wcale nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby materiał był dla odbiorców interesujący, musi być wykonany profesjonalnie. Podpowiadamy, jak niedrogo urządzić w domu studio filmowe do produkcji kursów online.

Wynajem profesjonalnego studia filmowego jest bardzo drogi. Na szczęście we współczesnym świecie sprzęt audiowizualny jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy odrobina pomysłowości, a sypialnia lub pokój dzienny może szybko przeobrazić się w studio na miarę hal zdjęciowych MGM.

Jak zaaranżować plan zdjęciowy w domu?

Na początku trzeba dokonać selekcji miejsca, które będzie stanowić główny plan zdjęciowy. Wybór odpowiedniej lokalizacji może zależeć od tematu kursu. Przygotowując internetowe warsztaty gotowania, miejscem akcji krótkich filmów będzie oczywiście kuchnia.

Większość kursów będzie rozgrywać się jednak w pokoju. Najlepiej wybrać ten, w którym jest najwięcej światła słonecznego. Podczas ustawiania kamery najlepiej usiąść naprzeciw okna, a obiektyw skierować na przeciwległą ścianę. Wówczas światło rozłoży się równomiernie na postaci i nie trzeba będzie dodatkowo doświetlać sylwetki sztucznym źródłem światła.

Warto także pomyśleć o tym, co będzie stanowić tło kadru. To również kwestia tematu. Jeśli prowadzisz kurs szycia, na półkach za Tobą mogą znaleźć się szpule z tkaninami lub maszyna do szycia. Przestrzeń musi stanowić spójną kompozycję i posiadać kilka wyróżniających elementów. Przed rozpoczęciem nagrywania, pokój należy oczywiście posprzątać. W domowym studiu powinno być cicho, aby hałasy z zewnątrz nie uniemożliwiały realizacji nagrania. Gdy przedmiotem kursu online jest nauka gry na instrumencie, trzeba dodatkowo wygłuszyć pomieszczenie.

Profesjonalne wyposażenie domowego studia filmowego

Domowe studio filmowe można wyposażyć w profesjonalny sprzęt, dzięki któremu nikt nie pozna, że zdjęcia zostały zrealizowane w pokoju. Zestaw oświetleniowy wraz z green screenem kosztuje na Allegro około 300 złotych. Łatwo się go rozstawia, więc po zakończeniu nagrywania, można schować statywy i zieloną płachtę do szafy. Stojące po bokach lampy pozwalają kręcić materiał niezależnie od pory dnia i poziomu natężenia światła w pomieszczeniu.

Zdarzają się perfekcjoniści, którzy nie wyobrażają sobie, aby spontanicznie prowadzić kurs internetowy. Lubią mieć wszystko dokładnie przygotowane. Każda pomyłka coraz bardziej wybija z równowagi, a liczba dubli znacząco się zwiększa. Ułatwieniem jest prompter, z którego można czytać tekst podczas nagrywania.

Profesjonalne urządzenie kosztuje ok. 1300 złotych. Warto jednak spróbować wykonać go samemu przy użyciu łatwo dostępnych rzeczy. Wystarczy na półce położyć tablet, na którym będą wyświetlać się napisy. Nad nim umieścić odpowiednio nachylone lustro lub szybę, a całość konstrukcji wraz z kamerą na statywie nakryć ciemną tkaniną.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Po zakończeniu przygotowań nad aranżacją domowego studia, warto pomyśleć o swoim wyglądzie. Wiele zależy od charakteru kursu, przyjętej formy i grupy odbiorców. Często także od ceny szkolenia online. Jeśli nagrany materiał jest skierowany do biznesmenów i wyższej kadry menedżerskiej to przyjmuje się, że strój powinien być elegancki. W większości przypadków dopuszczalny jest strój nieformalny, zaś prowadzący powinien wyglądać po prostu schludnie.

Spełnienie wszystkich powyższych wytycznych wydaje się trudne? Nic dziwnego. Wcielenie się jednocześnie w rolę operatora kamery, dźwiękowca, oświetleniowca i prezentera bywa kłopotliwe. Dlatego na samym początku możesz zaangażować do realizacji jeszcze jedną osobę, która będzie czuwać nad technicznymi aspektami. W późniejszym czasie, kiedy uda się zyskać niezbędne doświadczenie, większość czynności można wykonać samodzielnie. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu, kurs online z pewnością zyska na popularności.


Przeczytaj także:

[elementor-template id="18339"]

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

*