Jak zrobić prezentację wideo do kursu online?

Jak stworzyć dobre wideo do kursu online, bez profesjonalnego studia? Gdy nie masz wystarczająco dużo pieniędzy lub odwagi, aby stanąć przed kamerą? Możesz stworzyć prezentację wideo, dzięki której w przystępny sposób przekażesz wiedzę swoim kursantom. 

Dobrze przygotowana prezentacja, może okazać się znacznie lepsza, od niejednego nagrania wideo. Zresztą zajrzyj na stronę Jasona Hunta, nazywanego królem blogerów i zobacz, jak wyglądają jego prelekcje video, przygotowywane właśnie w formie prezentacji. O czym musisz pamiętać, aby stworzyć przejrzystą, estetyczną i czytelną prezentację?

1. Stwórz plan prezentacji

Zastanów się, jak przenieść wiedzę, którą chcesz przekazać kursantom na slajdy. W prezentacji mogą się znaleźć m.in. zdjęcia, grafiki, wykresy, tekst albo wideo z obrazem zgranym z ekranu komputera, jeżeli tworzysz prezentację instruktażową. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule:

Porównujemy 4 programy do nagrywania ekranu

Pamiętaj, aby dokonać selekcji materiału i nie umieszczać zbyt wielu informacji na slajdach. Odbiorcy nie nadążą z jednoczesnym czytaniem tekstu i słuchaniem wykładu. Prezentacja musi tworzyć spójną, uzupełniającą się całość. Unikaj przesytu i skup się na tym, co najważniejsze. Zapoznanie się z treścią jednego slajdu nie powinno zająć odbiorcy dłużej niż 15 sekund. Mniej znaczy więcej.

Zacznij od zaprezentowania slajdu z planem prezentacji, dzięki któremu odbiorca będzie mógł zapoznać się z tym, co będzie działo się podczas prelekcji i czego się nauczy. Plan nie powinien być jednak z byt szczegółowy. Powinien natomiast wzbudzić zainteresowanie. To pierwszy etap porządkowania wiedzy, ustalania hierarchii pojęć i zakresu kursu. Zabieg warto powtórzyć na samym końcu. Slajd przypominający, czego odbiorca zdążył się nauczyć, zwiększy jego satysfakcję i poczucie dumy z uczestnictwa w kursie online.

2. Przemyśl kompozycje slajdów

Czy wiesz, że koncentracja odbiorcy utrzymuje się przez zaledwie kilkanaście sekund i skraca się z każdą kolejną minutą trwania kursu online. Slajd musi być atrakcyjny wizualnie, a jednocześnie oszczędny w formie. Oto kilka wskazówek:

  • Tekst powinien być napisany jedną prostą czcionką, np. Arial lub Times New Roman. Ilość tekstu prezentowanego na pojedynczym slajdzie powinna mieścić się w 8-10 linijkach. Jeżeli potrzebujesz umieścić na jednym slajdzie większą ilość tekstu, podziel go na akapity.
  • Nie umieszczaj na slajdzie grafik, które mogą niepotrzebnie odciągać uwagę. Zdjęcia lub symbole powinny korespondować z prezentowaną treścią.
  • Elementy, które są najważniejsze, należy umieszczać bliżej lewej strony, mając na uwadze fakt, że analizę slajdu rozpoczynamy od lewej do prawej.
  • Dla ułatwienia odbioru lepiej ograniczyć ilość stosowanych kolorów na slajdzie. Gama barw powinna zamykać się w czterech kolorach i najlepiej, gdyby dotyczyła całej prezentacji, będzie wówczas spójna.

W tworzeniu prezentacji chodzi głównie o spójną identyfikację wizualną, estetyczne wykonanie i merytoryczny przekaz. Pamiętaj, że jej zadaniem jest ułatwienie i ulepszenie jakości odbioru słuchaczom. Warto więc zadać sobie pytanie: „Jak to pokazać, by odbiorcy lepiej zrozumieli?”.

3. Nagraj dźwięk do prezentacji

Kiedy przygotujesz już wszystkie slajdy, czas, aby nagrać głos do prezentacji. Przygotowując materiał dźwiękowy, postaraj się zredukować zbędne szumy i zakłócenia. Mów zrozumiale i wyraźnie. Znajdź miejsce, w którym znajdziesz ciszę i spokój. Jeżeli nagrywasz w domu, wybierz porę dnia, w której ryzyko pojawienia się hałasów płynących z zewnątrz jest najmniejsze.

Już za kilkadziesiąt złotych można kupić mikrofon zapewniający wysoką jakość dźwięku. W tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci wybrać mikrofon dopasowany do swoich potrzeb:

KURS ONLINE: Jak wybrać dobry mikrofon do kursu online?

4.  Złóż prezentację w odpowiednim programie

Całą prezentację należy połączyć i zmontować. Użyj do tego profesjonalnych programów, np. Vegas Pro, który pozwala na montaż, przycinanie, przechwytywanie i edycję filmów. Za jego pomocą możemy dodać tytuły, napisy, muzykę, efekty specjalne. Więcej na temat tych programów przeczytasz w tym artykule:

KURS ONLINE: Jak wybrać program do tworzenia prezentacji wideo?

Jeżeli chcesz stworzyć atrakcyjne slajdy, to pomoże Ci w tym darmowy program Canva z dostępem do wielu darmowych grafik i zdjęć. Pamiętaj, że tworząc prezentacje, unikaj przesytu treści i skup się na tym, co najważniejsze. O sukcesie można mówić wtedy, gdy widz zapamięta z kursu online tylko jedną informację, ale na całe lata. Wówczas z pewnością będzie polecał Twoje prezentacje swoim znajomym, a liczba zainteresowanych wzrośnie bardzo szybko.


Przeczytaj także:


Jeżeli szukasz platformy do tworzenia i sprzedaży kursów online, zobacz narzędzie WP Idea.

[elementor-template id="18339"]

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

*