KURS ONLINE: Porównujemy 4 programy do nagrywania ekranu

Do nagrania lekcji wideo dla swojego pierwszego kursu internetowego, wcale nie potrzebujesz profesjonalnego studia, czy nawet profesjonalnej kamery. Nie musisz też stresować się swoim pierwszym występem w roli nauczyciela. Na początku możesz skryć się za ekranem i uczyć wyłącznie za pomocą swojego głosu i przygotowanej wcześniej prezentacji wideo. Jak to zrobić?

Prezentacja wideo w Twoim kursie!

Zapewniam Cię, że dobra prezentacja, może okazać się znacznie lepsza, od niejednego nagrania wideo. Zresztą zajrzyj na stronę Jasona Hunta, nazywanego królem blogerów i zobacz, jak wyglądają jego prelekcje video, przygotowywane właśnie w formie prezentacji.

Na taką prezentację mogą składać się zarówno slajdy – np. z przydatnymi informacjami, hasłami, wskazówkami, wykresami itp. – jednym słowem wszystkim, co ma pomóc lepiej przyswoić wiedzę, jak i wideo z obrazem zgranym z ekranu komputera. Co możesz pokazać na takich nagraniach? Między innymi:

  • Instrukcję obsługi dowolnego programu komputerowego.
  • Narzędzia, z jakich korzystasz w swojej pracy.
  • Wnętrze swojego komputera.
  • Fragment innego video, bloga, portalu itp.

Pokaż siebie

Jeżeli chcesz, możesz również pokazać na takim nagraniu siebie. Do tego będzie potrzebny program, który oprócz funkcji zgrywania obrazu z ekranu, ma również funkcję nagrywania obrazu z kamery. Jeśli się pokażesz, to na pewno będzie to dla Ciebie dobre działanie marketingowe – ludzie będą Cię kojarzyć i znać.

Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, zastanów się, czy Twój wizerunek na ekranie nie będzie rozpraszać kursantów. Przemyśl, czy chcesz go udostępnić we wszystkich nagraniach, czy może tylko w niektórych, np. początkowych lub takich, które nie wymagają od użytkowników bardzo dużego skupienia.

W dzisiejszym wpisie skupiamy się  programach, które umożliwiają łatwe połączenie zarówno nagrania z ekranu, kamery, jak i dźwięku. Pamiętaj, że większość programów do nagrywania posiada bardzo podobne funkcje, “diabeł tkwi w szczegółach” i to na ich podstawie powinieneś wybrać odpowiednią dla siebie aplikację.

4 programy do nagrywania obrazu z ekranu – płatne i bezpłatne!

Programy bezpłatne

  1. OBS Studio – to całkiem darmowe oprogramowanie, które używane jest przez wielu użytkowników do bardzo profesjonalnego zastosowania. Co więcej, za pomocą różnych wtyczek, można je rozbudować o nowe funkcje. Program ten oprócz nagrywania umożliwia równie streamowanie na żywo z wielu źródeł jednocześnie. Ma on wbudowane filtry umożliwiające dopasowanie obrazu i dźwięku do własnych oczekiwań. Do transmitowanego lub nagranego obrazu można dodać również tekst i grafiki.
  2. Screencasto-O-Matic – to dość popularne narzędzie, które sprawdza się podczas tworzenia rozmaitych szkoleń, bądź prezentacji. Jego dużą zaletą jest bardzo czytelny i intuicyjny interfejs. Główne okno programu zajmuje nagrywany obraz, natomiast pod nim umieszczone są wszystkie przydatne opcje. Można uruchomić go bezpośrednio z przeglądarki lub ściągnąć aplikację na komputer. Podstawowa wersja jest darmowa i umożliwia 15 minut nagrywania. Koszt wersji Pro jest przystępny – dla jednego użytkownika to $ 1.50 /miesięcznie.

Programy płatne

  1. Snagit – to program do przechwytywania obrazu z ekranu, który posiada również wbudowane narzędzie to obróbki obrazów. Umożliwia on łatwe nagrywanie całej aktywności ekranu, wybranego obszaru lub aplikacji. Dodatkowo program pozwala na proste dodawanie filmów oraz obrazów do maili, materiałów szkoleniowych i dokumentów. Umożliwia również tzw. hosting plików, generując linki i umożliwiając ich łatwe udostępnianie w sieci. Jest to narzędzie płatne, a jego cena to, ok. 200 zł za licencję. Poza tym płatne są również aktualizacje, ale narzędzie można przetestować za darmo przez 15 dni za darmo.
  2. Camtasia Studio – to rozbudowane narzędzie służące do nagrywania prezentacji i filmów instruktażowych z wbudowanym edytorem wideo, który jest bardzo intuicyjny. Program ten jest stosunkowo drogi (kosztuje ok. 1000 zł brutto). Zawiera w sobie wbudowany rejestrator wideo, edytor oraz odtwarzacz multimedialny prezentujący końcowy efekt pracy nad filmemJeżeli zechcesz nagrać filmik instruktażowy, to w Camtasi będziesz mógł włączyć m.in. animację kliknięć myszy, dodać adnotacje wideo, kształty i napisy. W tym programie można również dodać ścieżkę audio oraz efekty dźwiękowe w edycji plików.

Który program do nagrywania ekranu na początek?

Tak jak w przypadku każdego oprogramowania, również i cztery powyższe propozycje mają swoje wady i zalety. Być Może najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie każdego z nich, biorąc pod uwagę, że płatne programy oferują możliwość darmowego sprawdzenia wersji DEMO. Dzięki temu zobaczysz, który program oferuje funkcje, które są Tobie potrzebne.

Jeśli ma to być Twój pierwszy kurs, a na dodatek nie wiesz, czy przyniesie spodziewany dochód, to wypróbuj narzędzie darmowego, aby nie generować większych kosztów – w tym wypadku najlepszą propozycja będzie OBS Studio lub Screencast-O-Matic. Ten ostatni jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Jeśli jednak wiesz, że to narzędzie przyda Ci się wielokrotnie, to być może najlepiej skorzystać z profesjonalnego i cenionego rozwiązania, jakim jest Camtasia Studio.


Jeżeli masz jakieś pytania, napisz! Z chęcią odpowiemy 🙂

Przeczytaj też:

[elementor-template id="18339"]

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

*