Kiedy zaczynasz sprzedawać przez internet, obojętnie czy są to usługi, czy towary, musisz pomyśleć o tym, w jaki sposób pobierać płatności od swoich klientów. Chodzi tutaj oczywiście o wybór najlepszego systemu płatności. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo różnych rozwiązań, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego systemu.
Przede wszystkim trzeba uwzględnić własne potrzeby i wymagania. Wszystkie systemy są do siebie bardzo podobne i różnią się w drobnych kwestiach. Dla przykładu, w systemie tPay (dawne transferuj.pl) można otworzyć konto już w kilka minut przy minimum formalności. W PayU z kolei trzeba podpisać umowę, ale zaletą tego systemu jest rozpoznawalność marki PayU. Na pewno jednym z ważniejszych kryteriów wyboru jest wysokość prowizji pobieranej od przelewów. Warto również zwrócić uwagę na opłatę aktywacyjną, jednak czasem lepiej zapłacić więcej za aktywację, jeśli w dalszej perspektywie prowizje są tańsze, niż w serwisach oferujących ją za darmo.
Trzeba też pamiętać, że prowizję można i warto negocjować, szczególnie gdy sprzedaż rośnie. Pisał o tym ostatnio Michał Szafrański z jakoszczedzacpieniadze.pl:
Niedawno, dokonując przeglądu oferty konkurencji, udało mi się zejść poniżej 1%(dla jasności: Blue Media nie dała mi takiej propozycji – wynegocjowałem to u konkurencji). Reasumując: jeśli generujecie miesięcznie co najmniej 100 tys. zł przychodów w sklepie internetowym, to możecie liczyć na prowizję poniżej 1%. Wystarczy się dobrze rozejrzeć po rynku.
(Cały artykuł znajdziesz tutaj.)
Oczywiście nie każdy sprzedawca internetowy musi od razu korzystać z systemu płatności. Początkowo można obsługiwać zamówienia „ręcznie” i realizować je po dokonaniu przez klienta przelewu na konto. Jednak korzystanie z systemów płatności to zaleta zarówno dla klienta – który nie musi wypełniać danych do przelewu i po złożeniu zamówienia zostaje automatycznie przekierowany do banku, jak i dla sprzedawcy – który otrzymuje zautomatyzowane powiadomienia o płatności, co pozwala automatycznie zmienić status zamówienia. Jest to duża zaleta także dla twórców kursów on-line, ponieważ po otrzymanej płatności, kursant automatycznie otrzymuje dostęp do kursu. Nie trzeba więc tego robić „ręcznie”.
Popularne systemy płatności
DotPay
Dotpay to system bezpiecznych płatności internetowych dla serwisów internetowych oraz sklepów. Oferuje płatności poprzez karty płatnicze, szybkie przelewy, BLIK, Master Pass, płatności mobilne, walutowe, raty online oraz e-portfele.
Opłata aktywacyjna: 10 zł
Prowizja od przelewów: 1,9% (nie mniej niż 0,30 PLN)
Raty Online: za darmo
Brak dodatkowych opłat za zwroty, wypłaty, opłaty.
PayPal
System PayPal pozwala na dokonywanie płatności za zakupy na całym świecie. Wystarczy e-mail i hasło, żeby móc z niego korzystać. Pozwala na odbieranie, wysyłanie i wydawanie pieniędzy, a także wygodne zarządzanie nimi z jednego konta.
Opłata aktywacyjna: brak opłat aktywacyjnych
Prowizja od przelewów:
0,00 PLN – 5 000,00 PLN 2,9 % + 0,80 PLN
5 000,01 PLN – 20 000,00 PLN 2,5 % + 0,80 PLN
20 000,01 PLN – 100 000,00 PLN 2,3 % + 0,80
PLN 100 000,01 PLN – 200 000,00 PLN 2,1 % + 0,80 PLN
> 200 000,00 PLN 1,9 % + 0,80 PLN
PayU
System Payu umożliwia płatność na wiele sposobów (opcja płacę później, raty czy płatności online). Oferuje jedną z najprostszych i najszybszych płatności, poprzez jedno kliknięcie. Umożliwia również płatności cykliczne, co jest dużą wygodą i oszczędnością czasu dla klienta.
Opłata aktywacyjna: 199 PLN dla firm
Prowizja od przelewów:
Przez pierwsze 3 miesiące:
Do 50.000 zł/3mc – 0%
Od 50.000 zł/3 miesiące – 2,5% + 0,35 zł/transakcja
Kolejne miesiące:
Do 50.000 zł/miesiąc – 2,5% + 0,35 zł/transakcja
Od 50.000 zł/miesiąc – 2,2% + 0,30 zł/transakcja
Raty: zawsze 0%
Przelewy24
Przelewy24 oferuje automatyczne płatności przelewami on-line z ponad 250 polskich banków. Dodatkowo można korzystać z kart płatniczych: Visa Electron, Visa Classic, EuroCard/MasterCard, PBK, Dinners Club i JCB. W ofercie dostępne są także płatności mobilne, międzynarodowe-wielowalutowe systemy płatnicze, czy też SMS.
Opłata aktywacyjna: 1,50 PLN (opłata aktywacyjna konta bankowego – zwracana po weryfikacji konta w systemie Przelewy24)
Prowizja od przelewów: 1,9%
TPay
Tpay to szybkie płatności online, oparte na metodzie jednego kliknięcia. Dostępne metody płatności to przelew bankowy online, płatność elektroniczna kodem QR, płatność kartą, a także raty.
Opłata aktywacyjna: 10 PLN
Prowizja od przelewów: 1,9% dla: mBank CompanyNet, mBank mTransfer, mBank MultiTransfer, FerBuy, mPay, IKO, e-Transfery, e-Transfery w bankach spółdzielczych, eHat,
Płatność QR kodem: 2,50%
PayPal: 0%
Dowolny inny bank (Druczek): 1,0%.
Jest to system płatności rekomendowany przez upSell.pl – Tpay jest znaną i nowoczesną marką, która daje możliwość szybkiego rozpoczęcia przyjmowania wpłat.
Masz wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego systemu płatności? Napisz do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w doborze uwzględniając Twoje potrzeby.
Będzie nam miło, jeżeli polubisz nas na Facebooku 🙂
[elementor-template id="18339"]
Świetny artykuł. Bardzo przydatne porównania.
Bardzo rzetelne zestawienie. Dobrze, że teraz jest tyle ułatwień i człowiek nie musi wszystkiego robić sam. 🙂
Bardzo dobry art! I dobrze że wspominacie o tym, że jak ilość pieniędzy się zgadza, to można naprawdę fajnie negocjować stawki jak się dobrze poszuka! Ja z tego względu przesiadłem się na dotpay (najlepsza oferta) i do tej pory nie żałuję