Wszystko, co musisz zrobić, żeby samodzielnie wydać książkę! [6 kroków]

Samodzielne wydanie książki nie jest łatwe, ale daje dużo satysfakcji. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają już swoje stałe grono czytelników. Co musisz zrobić, żeby samemu z sukcesem wydać książkę? Za chwilę się o tym dowiesz…

Czym jest self-publishing?

Self-publishing to nic innego, jak samodzielne wydanie książki, począwszy od zaprojektowania okładki, przez korektę tekstu i skład, po wydruk całego nakładu. Wydając książkę samodzielnie spada na Ciebie sporo obowiązków, ale w zamian otrzymujesz niczym nieograniczone możliwości. To ty decydujesz, jak twoja książka będzie wyglądać, ile będzie kosztować i jak ją będziesz promować.

Z takiego rozwiązania coraz częściej korzystają blogerzy, którzy mają stałe grono swoich czytelników i nie potrzebują pomocy wydawnictwa, np. przy promocji, bo sami są w stanie świetnie wypromować swoją książkę. Wówczas niechętnie dzielą się zyskami z wydawnictwem. Jeżeli Ty też masz za sobą swoich odbiorców, to self-publishing będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

Jak samodzielnie wydać książkę? O tym musisz pamiętać!

1. Opracuj formę i treść książki

Na początku przemyśl to, jak chcesz, aby Twoja książka wyglądała. Czy ma to być duży format,  czy mały? A może jakiś zupełnie nietypowy? Być może planujesz wydać książkę dla dzieci i chcesz, aby obrazki były ruchome. W poszukiwaniu pomysłów wybierz się do księgarni i zobacz, jak wyglądają inne książki. Na pewno znajdziesz tam wiele inspiracji.

Przemyśl też dokładnie, co ma się znaleźć w Twojej książce. Pomyśl o treści oraz o tym, jak ją rozplanować w książce. Ile będzie rozdziałów? W jakiej kolejności je ułożysz? Czy treść będzie przeplatana jakimiś zdjęciami albo grafikami? W podjęciu tych decyzji również pomoże Ci przegląd innych książek. Sprawdź, co Ci się podoba i zastanów się, jakie książki lubisz czytać. Zwróć uwagę na rozmiar i rodzaj czcionki, interlinie, długość akapitów itp.

2. Wyślij tekst do redakcji i korekty

Kiedy będziesz już mieć opracowany cały materiał, wyślij tekst do profesjonalnej redakcji i korekty. Będziesz mieć wówczas pewność, że w książce nie ma żadnych błędów, a dodatkowo otrzymasz podpowiedzi od specjalistów, co warto zmienić w tekście.

Czym się różni redakcja od korekty? Otóż  w trakcie redakcji wyłapywane są wszelkie błędy merytoryczne i logiczne, a także nieścisłości w tekście. Redaktor wskazuje słabe punkty książki, czasem sugeruje inne rozwiązania i dba o to, by tekst dobrze brzmiał. Oczywiście, nie może Ci nic narzucić, sugeruje tylko, co warto poprawić. Podczas korekty z kolei wyłapywane są wszystkie błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne, literówki itp. Te błędy z kolei trzeba poprawić.

3. Przygotuj oprawę graficzną

Kolejny krok to przygotowanie zdjęć i grafik, które chcesz, aby znalazły się w Twojej książce. Jeżeli planujesz wydać książkę dla dzieci, to musisz pomyśleć o ilustracjach. Bardzo ważne jest też zaprojektowanie okładki.  Najlepiej nawiązać współpracę z grafikiem, który zna się na rzeczy i będzie umiał podpowiedzieć Ci, czy Twój pomysł jest dobry.

4. Wyślij książkę do składu i druku

Skład to nic innego, jak przygotowanie wersji książki do druku w odpowiednim programie graficznym. Chodzi tutaj m.in. o wyrównanie marginesów, odpowiedni dobór czcionek, interlinii, zaprojektowania pagin górnych i dolnych, dodanie zdjęć, okładki itp.

Kiedy wszystko jest już gotowe przychodzi pora na druk. Musisz zdecydować m.in. o tym na jakim papierze chcesz wydrukować swoją książkę. Bardzo często drukarnie oferują kompleksowe usługi – tzn. zajmują się składem, opracowaniem graficznym, a nawet korektą tekstu. Wyślij maile do kilku drukarni i zapytaj, jaki jest zakres ich usług, żeby podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

5. Pamiętaj o numerze ISBN

Pamiętaj, że każda wydana w Polsce książka musi mieć numer ISBN. Jego uzyskanie pozwala na wygenerowanie kodu kreskowego dla książki oraz naliczenie niższej stawki VAT (Zamiast 23% tylko 5%). Przyznanie numeru ISBN jest bezpłatne, a wniosek składa się przez internet.

6. Stwórz sklep internetowy

Jeżeli zdecydujesz się wydać książkę samodzielnie, to musisz później samodzielnie ją sprzedać. Do tego niezbędny będzie sklep internetowy. Najlepiej, żeby był estetyczny, prosty w obsłudze i z automatyzacją sprzedaży. Takie cechy posiada WP Seller – gotowy sklep internetowy oparty na ogromnie popularnym i intuicyjnym systemie WordPress oraz dynamicznie rozwijającym się oprogramowaniu WooCommerce.

Żeby obsługiwać ten sklep, nie musisz posiadać żadnej wiedzy technicznej. Największą zaletą WP Seller jest to, że może od razu generować zyski. Wystarczy, że dodasz do niego produkty, a resztę ustawia za Ciebie support.

Co więcej, WP Seller ma gotowe do wykorzystania szablony strony, które charakteryzują się bardzo dużą przejrzystością. Jest to precyzyjnie przemyślana konstrukcja, która daje najlepsze efekty sprzedażowe przy minimalnym wysiłku.  Jeden z szablonów idealnie nadaje się do sprzedaży książek lub e-booków. Wygląd ten można bardzo łatwo zmodyfikować, aby dostosować go do swoich upodobań. Możesz go zobaczyć poniżej.

Podsumowując, jeżeli chcesz samodzielnie wydać książkę musisz pamiętać o:

  1. Zaplanowaniu formy i treści książki
  2. Redakcji i korekcie
  3. Oprawie graficznej
  4. Wysłaniu książki do składu i drukarni
  5. Uzyskaniu numer ISBN
  6. Stworzeniu sklepu, w którym będziesz mógł sprzedawać swoją książkę.

Jeżeli masz jakieś pytania, pisz. Chętnie pomożemy 🙂

[elementor-template id="18339"]

6 comments

  1. Marta

    Dzień dobry,

    Przeczytałam Państwa artykuł na temat samodzielnego wydania książki.
    Obecnie opracowuje autorski program nauczania dla dzieci, są to ćwiczenia praktyczne związane z nauką muzyki. Chciałabym wydać książkę sama natomiast zastanawiam się nad tym czy w tym momencie najlepiej byłoby chronić metodę, ponieważ niejednokrotnie sprawdzając różne książki,blogi zauważyłam podobne ćwiczenia i zazwyczaj wtedy rezygnowałam z dalszego pisania książki bo stwierdziłam, że wtedy byłby plagiat, ale nie robiłam nic świadomie, ponieważ zazwyczaj trafiałam na czyjeś metody przypadkiem.

    Bardzo proszę o pomoc.

    • Justyna | upSell.pl

      Myślę, że najlepiej byłoby się w tej kwestii poradzić się prawnika. Kwestie prawa autorskiego w kontekście działań internetowych (i nie tylko) opisuje na swoim blogu m.in. Wojciech Wawrzak (prakreacja.pl), warto jego o to zapytać. My zajmujemy się bardziej kwestiami technicznymi, czyli możemy pomóc, kiedy już książka/e-book będzie gotowa i chciałabyś ją sprzedawać w internecie. Wtedy pomożemy w instalacji sklepu, podpięciu płatności itp. 🙂 Pozdrawiam 🙂

  2. Paweł Marczak

    Przepraszam mam pytanie, bo zastanawiam się czy robienie sklepu online na takiej stronie jest kompletnie legalne, z góry dziękuję za odpowiedź

  3. Agnieszka Tyczyńska

    A czy po to, żeby sprzedawać swoją książkę za pomocą sklepu internetowego, nie trzeba mieć działalności gospodarczej, obejmującej taką sprzedaż?

  4. Ewelina

    Uzyskanie numeru ISBN nie jest obowiązkowe. To dobry obyczaj w branży wydawniczej, ale nie ma przepisu prawnego nakazującego nadanie ISBN publikacjom. Niektórzy dystrybutorzy wymagają tego numeru, ale jeśli decydujemy się na sprzedaż przez własne kanały (social media, stronę internetową itp.), nie potrzebujemy ISBN.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

*