Crowdfunding. Niemożliwe staje się możliwym!

Masz rewelacyjny pomysł na biznes, ale brakuje Ci pieniędzy na jego realizację? Chcesz wyjechać w podróż swoich marzeń, ale nie wiesz, jak pozyskać sponsorów? A może stworzyłeś produkt, który podbije rynek, tylko nie masz pojęcia, skąd wziąć środki, by rozpocząć produkcję na szeroką skalę? Odpowiedzią jest jedno słowo – crowdfunding, czyli finansowanie społeczne. Dzięki temu niemożliwe staje się możliwym. 

Idea crowdfundingu narodziła się w USA w 1997 roku. Wtedy to brytyjscy fani grupy rockowej Marillion uzbierali 60 tys. dolarów na sfinansowanie trasy koncertowej swoich idoli. Z biegiem czasu pomysł finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczeństwo stał się bardzo popularny. Powstały różne portale internetowe, na których można opisywać swoje pomysły i zachęcać ludzi, by przyczynili się do ich realizacji.

Całkiem niedawno takie portale zaczęły pojawiać się również w Polsce. Należą do nich m.in.:

  • Polakpotrafi.pl i Wspieram.to – gdzie prezentowane są projekty z różnych dziedzin – technologia, kultura, podróżne, sport itp.
  • Siepomaga.pl – tutaj prezentowane są projekty charytatywne prowadzone we współpracy z Organizacjami Pożytku Publicznego, które mają zezwolenie na prowadzenie zbiórek publicznych.
  • Wspietamkulture.pl – do tego portalu zgłaszają się wyłącznie osoby z projektami kulturalnymi.
  • Megatotal.pl – tutaj swoje pomysły prezentują osoby z branży muzycznej.

Oczywiście można również utworzyć własną stronę crowdfunding i swoim projektem kierować na własnych zasadach. O tym, jak to zrobić, przeczytasz tutaj.

Co będę z tego miał?

Zgłaszając swój pomysł do takiego portalu należy opisać: cel, na który zbierane są środki, czas zbierania „składek” i bonusy, które oferuje się w zamian za wsparcie. Nie jest bowiem tak, że darczyńca tylko wpłaca pieniądze i nie otrzymuje nic w zamian. To, jakie będą bonusy zależy tylko od pomysłodawcy projektu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółowych informacji na temat crowdfundingu zajrzyj tutaj.

Projekty crowdfunding w Polsce

Choć idea crowdfundingu pojawiła się w Polsce całkiem niedawno, to coraz więcej osób korzysta z tego rodzaju finansowania. Zobacz, jakie projekty zgłaszane są do portali crowdfunding w Polsce. Przekonasz się, że każdy projekt ma szansę na realizację dzięki wsparciu ludzi. Być może i ty zaczniesz realizować swoje marzenia.

1. Wyjazd na Mistrzostwa Świata

projekty crowdfundingJednym z projektów zamieszczonym na portalu Polakpotrafi.pl  jest wyjazd na Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Sportowej. Projekt został zgłoszony przez Oskara i Adama, którzy trenują Akrobatykę Sportową w Dzielnicowym Klubie Sportowym „TARGÓWEK”. W związku z tym, że akrobatyka nie jest sportem olimpijskim, nie mogli liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Sportowcy potrzebowali 15000 zł, by wyjechać na mistrzostwa. Wsparło ich 177 osób i łącznie uzbierali 15500 zł, czyli więcej niż potrzebowali. W zależności od kwoty wsparcia, Oskar i Adam oferowali różne bonusy, np. 5 zł – podziękowanie na FB, 15 zł – imienne podziękowania na filmiku podsumowującym zawody, 100 zł – uczestnictwo w zajęciach akrobatyki prowadzonych przez ich trenera, a za 2000 zł – pokaz akrobatyczny na dowolnej imprezie.

2. Program, który ma ułatwić życie studentom

crowdfunding w polsce„Lokaj USOS 2.0” to projekt Macieja Jaśkowskiego. Stworzył on program, który ma ułatwić życie studentom, poprzez wsparcie uczelnianego programu USOS – niewygodnego w obsłudze. Na realizację projektu potrzeba było 1800 zł. Z chęcią wsparło go 188 osób i w ten sposób uzbierano 2015 zł.

W zamian za to Maciej oferował m.in.: za wpłatę 5 zł – imienną licencję na 12 msc, za 25 zł – dożywotnią licencję oraz realny wpływ na zmiany w programie, za 700 zł – reklamę na stronach rejestracji USOS na określony czas.

3. Luksusowy rower

crowdfundingProjekt „Luksusowy Rower” to pomysł Daniela i Piotra, którzy stworzyli luksusowy model popularnego „składaka”. Wykonali oni już stalowy prototyp i zdobyli patenty, ale zabrakło na wiele innych rzeczy. Pieniądze potrzebne były m.in. na zakup specjalnego stopu aluminium oraz opłacenia obróbki laserowej. Potrzeba było 8000 zł, aby zrealizować ten cel. Ostatecznie zebrano 10008 zł dzięki 44 osobom wspierający.

W zamian za wsparcie można było otrzymać m.in.: 2 zł – mail z podziękowaniami, 600 zł – grawerowane podziękowania, limitowaną koszulkę oraz imię i nazwisko lub logo firmy umieszczone na prototypie, a za 8000 zł – prototyp roweru wykonany na zamówienie pod wymiar z grawerowaną imienną tabliczką.

4. Twój produkt

Crowdfunding, to doskonały sposób, by zrealizować swoje pomysł i spełniać marzenia. Dzięki takim portalom lub własnej stronie crowdfunding, można m.in. uzbierać pieniądze na zrealizowanie ciekawego kursu lub szkolenia. Taki kurs może odbyć się online, na żywo, bądź możesz wydać go na płycie.Ludzie z pewnością chętnie przyłączą się do takiej inicjatywy, szczególnie jeżeli zaproponujesz ciekawą tematykę.

Poza tym warto zaznaczyć, że w Polsce nadal bardzo mało jest projektów technologicznych które pojawiają się w ramach crowdfundingu. Jeśli więc w zaciszu własnego domu opracowałeś jaką przełomową technologię albo stworzyłeś aplikację, która podbije rynek, pokaż ją ludziom. W ten sposób nie tylko wypromujesz swój produkt, ale być może uda Ci się wprowadzić go na rynek.

Jeżeli chcesz utworzyć własną stronę crowdfunding i potrzebujesz pomocy. Napisz do nas!

[elementor-template id="18339"]

2 comments

  1. Anita

    Próbowałam, ale nie jest tak łatwo. Niestety sam pomysł nie wystarczy, trzeba mieć dużo znajomych i ogromną promocję żeby się udało.

  2. Happy Books

    Idea świetna, tylko trzeba mieć poparcie społeczne i można działać 🙂

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

*