4 sposoby, jak skutecznie pozbyć się spamu w WordPress

Każdy, kto prowadzi bloga, wie, jak uciążliwy i problematyczny jest spam w komentarzach. Oczywiście jest mnóstwo sposobów, żeby temu zapobiegać – od ręcznej moderacji, po zaawansowane wtyczki i filtry antyspamowe. Niestety nie wszystkie są skuteczne. Trzeba pamiętać, że spamerzy potrafią pokonać wiele blokad, aby zrealizować swój cel. Zobacz, co zrobić, aby ograniczyć spam w WordPressie.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby zastosowane metody nie były uciążliwe dla użytkowników bloga. Najgorsze, co może być, to system antyspamowy, który odstrasza uczciwych czytelników i zniechęca ich do komentowania. Może być to np. nieczytelny kod CAPTCHA, bądź wymuszanie rejestracji tylko po to, by czytelnik mógł skomentować dany wpis.

1. Ręczna moderacja – skuteczna, ale uciążliwa

Moderacja komentarzy, to podstawa walki ze spamerami. Jeżeli komentarzy jest niewiele, można bez problemu własnoręcznie oddzielać te wartościowe od spamerskich. Gorzej, kiedy blog staje się coraz bardziej popularny i komentarzy przybywa. Wówczas można skorzystać z rozwiązań oferowanych standardowo przez WordPress, takich jak:

  • automatyczne wyłączenie możliwości komentowania wpisów starszych niż określona liczba dni,
  • blokowanie adresów IP,
  • automatyczne kasowanie komentarzy zawierających określone słowa przez wpisanie ich na czarną listę,
  • zatwierdzenie pierwszego komentarza danej osoby, aby później mogła pisać dalsze opinie.

2. Czy warto stosować CAPTCHA?

CAPTCHA to rodzaj zabezpieczenia na stronach www, który chroni przed spamem w komentarzach. Czytelnik, który chce zostawić komentarz, musi rozwiązać zadanie, dzięki któremu udowodni, że jest człowiekiem, a nie robotem. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest odczytanie kodu z obrazka, bądź rozwiązanie zagadki.

Niestety stosowanie takiego zabezpieczenia może być uciążliwe dla czytelników. Czasem trudno jest odczytać kod z obrazka, a żeby rozwiązać zagadkę, trzeba skorzystać z internetu. Poza tym niektóre roboty potrafią pokonać proste zabezpieczenia CAPTCHA. Te bardziej skomplikowane są natomiast odczytywane przez specjalnie wynajętych do tego ludzi.

Mimo wszystko CAPTCHA to jeden z prostszych sposobów zabezpieczenia przed spamem. Warto więc go przetestować i zainstalować wtyczkę WP-reCAPTCHA.

3. Wtyczki ograniczające spam w komentarzach

Jest wiele wtyczek ograniczających spam w komentarzach w WordPressie, ale nie wszystkie są skuteczne. Najpopularniejszą wtyczką jest Aksimet, która standardowo instaluje się z WordPressem. Wtyczka ta potrafi usunąć ok. 90 proc. spamu, ale bezpłatnie można jej używać tylko do działań niekomercyjnych.

Godna uwagi jest z pewnością wtyczka Growmap Anti SpamBot, która ogranicza spam przez wyświetlanie pola „zaznacz, że nie jesteś spamerem”. Kilkanaście skutecznych techniki antyspamowych umieszczonych zostało również we wtyczce Stop Spamer Registration, która bardzo dobrze radzi sobie z eliminacją komentarzy spamowych.

Dobrym rozwiązaniem jest wtyczka Anti-Spam, której głównym założeniem jest – nie utrudnianie życia czytelnikom. Nie ma tutaj zbędnych pytań i próśb o przepisanie kodu CAPTCHA. Blokada antyspamowa nie jest widoczna dla przeciętnego użytkownika, a jedynie dla robotów. Anti-Spam bazuje na dwóch metodach: niewidzialnym js-CAPTCHA oraz ukrytym polu formularza, który widzi tylko robot i które nie powinno być wypełnione.

4. Alternatywa dla komentarzy WordPress

Spam w komentarzach można ograniczyć również poprzez zastąpienie domyślnego systemu komentowania WordPress, innymi systemami, np. Disqus. System ten skutecznie eliminuje spam z komentarzy. Użytkownik chcący zostawić komentarz muszą zalogować się przez Facebook, Twitter, Google bądź Disqus. Żeby zainstalować Disqus na swoim WordPressie trzeba założyć darmowe konto w Disqus i zintegrować go z blogiem.

Można również zmienić domyślny sposób komentarzy WordPress na komentarze za pomocą Facebooka. Osoba, która chce zostawić komentarz pod danym wpisem musi posiadać profil na Facebooku. System ten można zainstalować za pomocą wtyczki Facebook Comments by Fat Panda.

[elementor-template id="18339"]

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

*