3 kroki, dzięki którym tworzymy ŚWIETNE produkty!

Sugestie klientów, burza mózgów i szczypta magii… tak powstają produkty w upSell.pl! Postanowiliśmy zdradzić, jak tworzymy nasze narzędzia! Pokazać, jak wygląda ten proces i jakich programów używamy m.in. do zarządzania projektami i komunikacji w zespole (pracującym zdalnie!). Posłuchaj…

1. Obserwujemy rynek i słuchamy klientów. Omawiamy pomysł!

Pomysł na nowy produkt bierze się przede wszystkim z obserwacji rynku. Analizujemy potrzeby klientów, bo co z tego, że wymyślimy super narzędzie, jeśli nikt nie będzie chciał z niego korzystać? Albo dodamy funkcję, która okaże się w ogóle nieprzydatna? Największą wartością są dla nas sugestie klientów. To oni zazwyczaj podpowiadają nam, czego brakuje w naszych aplikacjach, co warto zmienić i udoskonalić. Tak było m.in. kiedy rozwijaliśmy platformę do kursów WP Idea (przeczytasz o tym w tym artykule).

Oczywiście nie spełniamy każdej prośby, bo wówczas nasze produkty rozrosłyby się do ogromnych rozmiarów i skomplikowały, a zawsze przyświeca nam idea, aby były one jak najlepsze, ale jednocześnie proste i łatwe w obsłudze. Dodajemy więc te funkcje, które są ogólnie przydatne, nie tylko jednej osobie. Kto o tym decyduje?

– Wszystkie projekty omawiamy zawsze z całym zespołem. Bierzemy pod uwagę zarówno zdanie programistów, które jest oczywiście bardzo istotne, ale też supportu i działu promocji – wyjaśnia Michał Jaworski, założyciel upSell.pl. – Każdy może wypowiedzieć swoje zdanie. Konsultujemy wszystko on-line, ponieważ działamy zdalnie. W ten sposób wypracowujemy najlepsze rozwiązanie i strategię rozwoju produktu.

W naszym zespole do komunikacji i zarządzania projektami wykorzystujemy kilka programów, m.in. Stride, Trello i Sugester. Dokładny ich opis znajdziesz na końcu artykułu.

2. Dzieje się magia, czyli tworzymy produkt!

Kiedy pomysł jest już wyklarowany, przychodzi czas na realizację. To przede wszystkim zadanie dla programistów. I tutaj zaczyna dziać się magia, bo pojawiające się na ekranie komputera tajemnicze ciągi wyrazów, zmieniają się w produkt, który niebawem zaistnieje w świecie wirtualnym.

Wiesz, jak powstaje oprogramowanie? Żeby je stworzyć (a dokładnie „napisać” program), trzeba znać odpowiedni język kodowania. To tak, jakbyś uczył się obcego języka. Poznajesz nowe słowa, wyrażenia, zwroty, dzięki którym możesz się porozumiewać. Język programistyczny, działa podobnie, tylko że te „wyrażenia i zwroty” pozwalają Ci tworzyć różne rzeczy w wirtualnym świecie.

– Języków programowania jest mnóstwo, a jednym z popularniejszych stosowanym do tworzenia aplikacji webowych, jest język PHP, w którym np. napisany jest WordPress – wyjaśnia Michał Jaworski. – Wszystkie narzędzia, które tworzymy pod WordPress, piszemy właśnie w tym języku. Poza tym wykorzystujemy m.in. JavaScript, żeby kontrolować niektóre z elementów oprogramowania. W taki sposób napisana jest m.in. WP Idea.

Tak wygląda fragment kodu

Pracując nad produktem, korzystamy z narzędzia BitBucket (opis znajdziesz na końcu artykułu), w którym wpisujemy różne zgłoszenia dotyczące błędów albo nowej funkcjonalności oprogramowania. BitBucket pomaga też w zarządzaniu zmianami w kodzie danej aplikacji oraz kodowaniem zespołowym – gdy kilka osób pracuje nad jedną aplikacją w tym samym czasie.Na podstawie zgłoszeń w BitBucket układamy swego rodzaju mapę, według której działa programista. Znajduje w niej informacje o tym, co trzeba poprawić w kodzie i jakie funkcje zaimplementować w odpowiedniej wersji oprogramowania. Są one wprowadzane razem z aktualizacjami. Przykładowo w wersji WP Idea 2.0 dodajemy nowy szablon (możesz go zobaczyć tutaj). Kiedy programista skończy swoją pracę, przystępujemy do testów. Jeśli wszystko jest ok, wydajemy nowe oprogramowanie, jeżeli coś nie działa, poprawiamy.  

3. Co sądzą użytkownicy? Zbieramy feedback i wydajemy aktualizacje!

Po tym, jak nowe oprogramowanie trafi do klientów, czekamy na feedback – czyli informację zwrotną od użytkowników. To dla nas bardzo ważny element, którym zajmuje się głównie support.

– Klienci zgłaszają nam błędy w oprogramowaniu, ale także przesyłają sugestie, co do nowych funkcjonalności, które byłyby przydatne – mówi Ania Muszyńska, opiekun klienta w upSell.pl – Wszystkie sugestie i zgłoszenia analizujemy, a później wybrane uwzględniamy w kolnych wersjach. To dlatego często aktualizujemy nasze oprogramowania. Dla przykładu, w 2017 roku wydaliśmy aż 28 aktualizacji, a wraz z nimi 85 nowych funkcji i poprawek do platformy WP Idea. To więcej niż dwie aktualizacje na miesiąc!

I tutaj powoli nasz cykl wydawniczy zatacza koło, bo tak jak na początku zbieraliśmy sugestie klientów, by stworzyć nowy produkt, tak teraz zbieramy je, by ten produkt udoskonalić.  

Przy wydawaniu kolejnych wersji (aktualizacji) ustalamy, które funkcje i poprawki warto wnieść w pierwszej kolejności, co jest najbardziej priorytetowe. Staramy się wydawać aktualizacje przynajmniej raz w miesiącu, aby produkt cały czas się rozwijał i był jeszcze lepszy. Użytkownicy mogą dzięki temu realnie odczuć, że opiekujemy się produktem, a ich sugestie i uwagi nie trafiają do kosza.

A Ty jak pracujesz? Daj znać w komentarz 🙂 Będziemy też wdzięczni za wszelkie sugestie dotyczące naszej pracy. Zawsze można coś udoskonalić 🙂


Tak, jak obiecaliśmy, poniżej znajdziesz listę programów, z których korzystamy w upSell.pl:

  • Trello – to program do zarządzania projektami. Każdy z członków naszego zespołu ma w nim założoną swoją kartę, gdzie określa: zadania ma do wykonania, co aktualnie robi i co zostało zrobione. Każdy ma do tego wgląd i wie, co dzieje się w pracy. Mimo że pracujemy zdalnie, jesteśmy na bieżąco z wszystkimi zadaniami.
  • Stride – to program, który wykorzystujemy do komunikacji. Oprócz indywidualnych rozmów prowadzimy tam również większe konwersacje. Do tego można otworzyć oddzielne pokoje, u nas jest to m.in. marketing, open space, czy wpidea. W tych pokojach dzielimy się swoimi przemyśleniami na konkretny temat.
  • Sugester – to program, który obsługuje nasz Helpdesk oraz korespondencję mailową. Można w nim również tworzyć zadania i przypisywać je konkretnym osobom. Początkowo korzystaliśmy z tej funkcji, teraz w większości tworzymy zadania i zarządzamy projektami w Trello.
  • BitBucket – to program wykorzystywany przez naszych programistów. Ustalają w nim zakres prac nad oprogramowaniem. Poza tym do tworzenia kodu wykorzystują m.in. PHP Storm, Netbeans IDE, Visual Studio Code, Sublime Text.
  • Google Docs – to program, w którym tworzymy różne dokumenty tekstowe i arkusze. Jego największą zaletą jest to, że stworzony dokument można szybko udostępnić innym osobom i mogą one nad nim również pracować. W pracy zdalnej jest to bardzo przydatne.
[elementor-template id="18339"]

2 comments

  1. Michał Wilczyński

    Z wp-idea jesteśmy już od kilku miesięcy i przyznam szczerze, że faktycznie praca nad platformą idzie pełną parą, godny podziwu jest support, z tego co słyszę u innych czeka się nawet kilka dni na odpowiedź. Gdy ktoś mnie pyta jaką platformę polecam do kursu? Z czystym sumieniem mówię wp-idea.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

*