Szybka sprzedaż i przyjemne zakupy, to największe zalety płatności cyklicznych. Nie trzeba za każdym razem wprowadzać danych karty lub danych do autoryzacji przelewu. Wszystko dzieje się automatycznie! Za granicą jest to bardzo popularne rozwiązanie, w Polsce powoli się do tego przekonujemy. Jednym z popularniejszych serwisów, który korzysta z tej metody jest Netflix. Ale nie musimy szukać tak daleko, bo jeden z naszych klientów prężnie wprowadza system płatności cyklicznych u siebie. Jak się sprawdza i jak jest przyjmowany przez klientów? Opowiada Kamil z Vagaru.pl.
Pobieraj płatności automatyczne! Sprzedawaj szybciej i sprawniej!
Zanim jednak porozmawiamy z Kamilem, wyjaśnimy jeszcze jedną kwestię. Jak wiesz, płatności cykliczne to płatności, które odbywają się regularnie, co jakiś czas (np. co miesiąc). Można je obsługiwać na dwa sposoby:
- półautomatycznie – wówczas ustalamy cykl (np. co pół roku) i stawkę płatności, ale system nie obciąża konta automatycznie, tylko wysyła do klienta maila z przypomnieniem o takiej płatności np. tydzień przed terminem. W mailu można wysłać informację o tym, że dostęp wygasa i umieścić link do płatności. Po jej dokonaniu dostęp oczywiście automatycznie się przedłuża. Co ciekawe! WP Idea daje możliwość wygenerowania kodu zniżkowego (ważnego np. 7 dni), aby zachęcić klienta do płatności w terminie. Płatności półautomatyczne można połączyć z dowolnym systemem, np. Dotpay, Tpay, Przelewy24 itp.
- automatyczne – również ustalamy cykl (np. co pół roku) i stawkę płatności, a system sam (automatycznie) pobiera płatność z konta klienta i przedłuża mu dostęp. Klienta można poinformować mailowo (np. dzień wcześniej) o tym, że taka płatność zostanie pobrana i jeżeli będzie chciał, może ją anulować. Na chwilę obecną płatności półautomatyczne można połączyć z systemem PayU oraz Tpay.
Płatności cyklicznych – zarówno automatyczne, jak i półautomatyczne – to integralna część platformy do tworzenia i sprzedaży kursów WP Idea. Z tego typu rozwiązania korzysta m.in. Kamil, założyciel serwisu do nauki języków Vagaru.pl (o historii sukcesu Vagaru przeczytasz tutaj).
Jak na automatyczne obciążanie konta reagują klienci?
– Subskrypcja jest opcją, którą osobiście polubiłem w serwisach zagranicznych – wyjaśnia Kamil. – Moim marzeniem było bardziej rozpowszechnić ją w Polsce, bo według mnie po prostu jest najwygodniejszą formą płatności za narzędzia, z których stale korzystamy.
Rzeczywiście to bardzo wygodna forma płatności. Wszystko dzięki automatyzacji. Nie trzeba pamiętać o płatnościach, wysyłaniu maili, przelewów, wpisywaniu danych itp. System robi to wszystko za nas. Za granicą jest to bardzo popularne, w Polsce wiele osób nadal ma jednak obawy przed automatycznym pobieraniem płatności z ich konta.
– Fakt, wiele osób nie wie jeszcze na czym polega ta metoda i martwi się o bezpieczeństwo swoich finansów. Zdarza to się dość często, że kupujący boją się podawać dane karty w Internecie – tłumaczy Kamil. – Jednak niższa cena takiej oferty i nasze działania promujące tę opcję skutecznie skłaniają do jej rozważenia i oswojenia się z tą metodą. Vagaru od początku było nastawione właśnie na system subskrypcyjny i ponad połowa naszych użytkowników korzysta z tej metody, co uważam za duży sukces.
System płatności cyklicznych idealnie sprawdza się w biznesach abonamentowych. Dla przykładu, w Vagaru klient co miesiąc płaci m.in. za dostęp do materiałów, konwersacje online, program przemiany językowej itp. Jednym słowem wszystko, co potrzebne, by nauczyć się języka. Jeżeli również myślisz o stworzeniu biznesu abonamentowego lub prowadzisz już taki biznes, ale jeszcze go nie zautomatyzowałeś, pomyśl o wprowadzeniu płatności cyklicznych. Tobie ułatwi to sprzedaż, a klientom zakupy.
Jeżeli chcesz wprowadzić płatności automatyczne u siebie, ale nie wiesz, jak to zrobić, napisz do nas! Znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie! A jeżeli zastanawiasz się, jakiego operatora płatności wybrać, zobacz nasze zestawienie.
Daj znać w komentarzu, jakie jest Twoja opinia na temat płatności cyklicznych? Korzystasz z takiego rozwiązania? Chcemy poznań opinię polskich przedsiębiorców!
PS. Jeżeli chcesz poznać historię sukcesu Vagaru i dowiedzieć się, jak z dwuosobowego zespołu, stworzyć zespół międzynarodowy? Zajrzyj tutaj (Na blogu video + artykuł). A poniżej krótkie video, jak to się zaczęło:
[elementor-template id="18339"]