KURS ONLINE: Jak wybrać program do tworzenia prezentacji wideo?

Programów do przygotowania prezentacji oraz obróbki materiałów wideo jest mnóstwo – od prostych i darmowych, po zaawansowane i płatne. Jaki program wybrać i jak z niego korzystać, żeby stworzyć interesującą i dynamiczną prezentację wideo, która może być wizytówką Twojego kursu online?

Prelekcje wideo są oryginalnym i przede wszystkim skutecznym sposobem na zainteresowanie widza. Mogą składać się ze zdjęć, grafik, wykresów, tekstu oraz ścieżki dźwiękowej. Jeżeli chcesz stworzyć prezentację instruktażową możesz w niej umieścić również wideo z widokiem Twojego ekranu, kiedy uczysz, np. jak obsługiwać program graficzny. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule: Porównujemy 4 programy do nagrywania ekranu.

Zapewniam Cię, że dobra prezentacja wideo w kursie internetowym, może okazać się znacznie lepsza, od niejednego nagrania wideo. Zresztą zajrzyj na stronę Jasona Hunta, nazywanego królem blogerów i zobacz, jak wyglądają jego prelekcje video, przygotowywane właśnie w formie prezentacji.

Jak stworzyć dobrą prezentację wideo?

W tworzeniu prezentacji z materiałami wideo chodzi głównie o spójną identyfikację wizualną, estetyczne wykonanie i merytoryczny przekaz. Prezentacja, która nie została dobrze przygotowana może rozpraszać odbiorców i wręcz przeszkadzać w nauce.

Przygotowując prezentację, warto pamiętać o tym, że jej zadaniem jest ułatwienie i ulepszenie jakości odbioru słuchaczom. Warto więc zadać sobie pytanie: „Jak to pokazać, by odbiorcy lepiej zrozumieli?”.

Projektując swoje slajdy, pamiętaj o takich zasadach:

  • Zawartość slajdu (treść i grafiki) powinna być skomponowana w taki sposób, aby odbiorca mógł w czasie 15 sekund dokonać jej wstępnego oglądu.
  • Na początku warto umieścić slajd z planem prezentacji, dzięki któremu odbiorca będzie mógł zapoznać się z tym, co będzie działo się podczas prelekcji i czego się nauczy. Plan nie powinien być jednak z byt szczegółowy. Powinien natomiast wzbudzić zainteresowanie.
  • Ilość tekstu prezentowanego na pojedynczym slajdzie powinna mieścić się w 8-10 linijkach. Tekst powinien zostać zapisany prostą czcionką (np. Arial lub Times New Roman), pozbawioną ozdobników o dość dużych rozmiarach. Warto zachować umiar w stosowaniu różnych czcionek w jednym tekście. Jeżeli potrzebujesz umieścić na jednym slajdzie większą ilość tekstu, podziel go na akapity.
  • Liczba obiektów graficznych nie powinna przekraczać 6 elementów na slajdzie. Elementy graficzne powinny być proste i zawierać tylko najważniejsze informacje. Jeżeli pojawia się ich więcej na slajdzie, powinny być regularnie rozmieszczone, np. w rzędach lub kolumnach. Ułatwi to ich odbiór i nie będzie sprawiać wrażenia bałaganu.
  • Elementy, które są najważniejsze, należy umieszczać bliżej lewej strony (mając na uwadze, że analizę slajdu rozpoczynamy od lewej do prawej).
  • Dla ułatwienia odbioru lepiej ograniczyć ilość stosowanych barw na slajdzie. Gama barw powinna zamykać się w czterech kolorach i najlepiej gdyby dotyczyła całej prezentacji, będzie wówczas spójna. Warto pamiętać, że kolor czerwony, jako żywy odcień, przykuwa uwagę, działa pobudzająco i sprawdza się między innymi w obrazach, które mają kojarzyć się z emocjami, energią i ciepłem. Zbliżony do niego pomarańczowy kojarzy się z radością, zdrowiem i witalnością – może motywować do działania. Złoty zapewne kojarzy się każdemu z luksusem, bogactwem, a co się z tym wiąże – również ze stabilnością i zrównoważeniem. Przechodząc do chłodnych barw, niebieski z jednej strony uspokoi, a z drugiej pobudzi do pracy. Zieleń przywodzi na myśl relaks i spokój – może wyciszyć i poprawić nastrój.

Programy do tworzenia prezentacji wideo

Przy pomocy poniższych programów przygotujesz prezentację wideo, którą z powodzeniem możesz zamieścić w swoim kursie online.

Vegas Movie Studio

Vegas Movie Studio ma intuicyjny interfejs, jest wyposażony w funkcję przeciągnij i upuść (Drag&Drop), dzięki której szybko zmontujemy nasz film. Program pozwala na montaż, przycinanie, przechwytywanie i edycję filmów. Za jego pomocą możemy dodać tytuły, napisy, muzykę, efekty specjalne. Ma wbudowane szablony video. Obsługuje dużą liczbę formatów wejściowych i wyjściowych.

iMovie

Miłośnicy systemu operacyjnego iOS mają możliwość szybkiej obróbki filmu na komputerach Mac, iPadach oraz iPhone’ach. Aplikację iMovie charakteryzuje intuicyjny interfejs, możliwość wyboru wśród kilku motywów graficznych oraz mediów, z których ma zostać stworzona prezentacja (wideo, zdjęcia, audio). W programie przytniesz klip, zastosujesz różne rodzaje przejść, a także nagrasz i edytujesz dźwięk czy dodasz podpisy.

BeeBut

Uniwersalnym programem do edycji wideo jest BeeBut, dzięki którym stworzy się film zarówno na poziomie początkującym, jak i zaawansowanym. Umożliwia on kompleksową obróbkę materiałów wideo: od kadrowania i przycinania, przez dostosowywanie koloru, po dodawanie tekstów i elementów. Program obsługuje zarówno system iOS, jak i Windows.

HitFilm Express

Program do tworzenia animacji i edycji wideo. Idealny dla początkujących użytkowników, prosty w obsłudze i intuicyjny. Zawiera dużą bazę efektów, które są widoczne od razu po przeciągnięciu na wideo. Główne cechy programu to: edycja 3D, podkładanie głosu, tworzenie animacji, kadrowanie, slajdery, nakładanie obrazów.

Pinnacle Studio Ultimate 21

Program do profesjonalnej edycji materiałów wideo. Dzięki niemu można przygotować nagrania z wielu kamer, przejścia między klipami. Umożliwia montaż wideo, dzielenie ekranu, a dzięki opcji trójwymiarowych tytułów zmienia nagrania w animacje. W programie jest dużo filtróe, efektów i przejść.

Camtasia

Narzędzie, dzięki któremu stworzymy prezentację, nagramy ekran, czy też przytniemy / podzielimy klipy. Umożliwia przechwytywanie pulpitu komputera do pliku wideo i edycję przechwyconego fragmentu. Ma bardzo rozbudowany edytor wideo, przejścia, animacje i podświetlanie. Camtasia ma możliwość pracowania z kilkoma ścieżkami audio i wideo.

Dodatkowe programy do prezentacji

Prelekcje wideo nie zawsze składają się wyłącznie z ruchomych obrazów. Jeżeli od czasu do czasu potrzebujesz programu do szybkiego stworzenia grafiki, skorzystaj z poniższej listy:

  • Canva – darmowy program dla początkujących projektantów, z opcjonalnymi płatnościami w ramach dostępu do rozmaitych grafik czy zdjęć;
  • Prezentacje Google – bezpłatne narzędzie online, proste w obsłudze i funkcjonalne;
  • PowerPoint – pomimo zróżnicowanych opinii to jeden z najpopularniejszych programów, dzięki któremu (przy dobrej obsłudze!) powstają naprawdę ciekawe prezentacje. Płatna wersja jest bardzo rozbudowana.

Przeczytaj także:

[elementor-template id="18339"]

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

*