Wistia, Vimeo, a może Youtube? Jaki hosting wideo wybrać, by tworzyć profesjonalne kursy on-line? Wystarczy wersja bezpłatna, czy lepiej wybrać opcję płatną? Jakie będą z tego korzyści? Jeżeli zamierzasz tworzyć kursy on-line, na pewno zadajesz sobie podobne pytania. Dlatego z przyjemnością dzielimy się z Tobą naszymi poradami.
Zacznijmy jednak od tego, czym jest hosting wideo i do czego jest on potrzebny? Z pewnością wiesz, że nieodłączną częścią kursów on-line są filmy wideo. Żeby jednak umieścić swoje nagranie na platformie kursowej, potrzebny jest właśnie hosting, czyli pewien zasób miejsca na serwerze, na którym Twoje filmy będą przechowywane. Wybór jest spory, dlatego na końcu artykułu znajdziesz zestawienie kilku najpopularniejszych hostingów. Wcześniej jednak posłuchaj, czym należy się kierować, by dokonać najlepszego dla siebie wyboru.
Płacić, czy brać za darmo?
Wśród wielu hostingów, które dostępne są w internecie, znajdziesz zarówno hostingi bezpłatne, jak np. Youtube, jak i płatne, np. Vimeo. Usługi płatne mają zazwyczaj sporo dodatkowych funkcji, których brak w serwisach bezpłatnych, np. opcje zablokowania możliwości wyświetlania wideo na innej domenie niż zdefiniowana, co bardzo przydaje się w kursach on-line. Wybierając odpowiednią dla siebie wersję, warto zwrócić uwagę, na jedną bardzo ważną kwestię.
– Trzeba sprawdzić, czy wybrany pakiet pozwala na korzystanie komercyjne z hostingu, czyli takie, w którym z wideo czerpie się zyski w jakiejkolwiek postaci, a tak właśnie jest w przypadku kursów online – wyjaśnia Michał Jaworski, twórca platformy do kursów WP Idea. – Nie polecam również przechowywania filmów na hostingu, który nie jest do tego przeznaczony, bo choć da się je tam przechowywać i wyświetlać, to nie mają one żadnych zabezpieczeń, nie posiadają własnych odtwarzaczy i statystyk, a dodatkowo zabierają mnóstwo miejsca i transferu.
Oczywiście wybór konkretnego hostingu to kwestia bardzo osobista. Warto zastanowić się, jak duże filmy chcemy udostępniać i czy potrzebne są nam określone opcje dodatkowe, które proponują hostingi płatne. Być może na początku, kiedy fundusze są ograniczone, wystarczy hosting bezpłatny. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć profesjonalny efekt, nie oszczędzaj. Nie ma nic gorszego niż zacinające się wideo na stronie! To znacznie obniży jakość twojego kursu. Jeżeli zastanawiasz się, jaki hosting wybrać, napisz do nas, z chęcią pomożemy.
Wybierając hosting wideo, pamiętaj!
- Płatny hosting jest rozwiązaniem profesjonalnym. Korzystanie z darmowego buduje kiepski wizerunek.
- Wystarczy najtańsze konto z płatnych hostingów, by stworzyć profesjonalny kurs on-line.
- Nie przejmuj się zbytnio kwestiami zabezpieczeń wideo. Wystarczą te podstawowe, które zabezpieczają wyświetlania tylko na wybranej domenie. Jeśli ktoś będzie chciał „ukraść” wideo to i tak znajdzie na to sposób (choćby nagrywanie ekranu), szkoda energii na walkę z takimi osobami.
- Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy wybrana opcja pozwala na korzystanie komercyjne z hostingu.
5 najpopularniejszych hostingów wideo
1. Youtube (bezpłatny)
Jest to bezpłatny hosting, który umożliwia dodawanie filmu jako publiczny lub prywatny. Jego zaletą jest znana wszystkim marka i bezproblemowe działanie. Jednak zamieszczanie filmów z logo YouTube we własnym kursie stwarza wrażenie mało profesjonalne.
2. Dailymotion (bezpłatny)
Bezpłatny hosting, który umożliwia przesyłanie, przechowywanie i dostęp do filmów. Ma wbudowany odtwarzacz wideo, który można osadzić na stronie internetowej. Podobnie jak powyżej, ciężko to u profesjonalny wizerunek, szczególnie że serwis ten kojarzy się raczej ze śmiesznymi filmikami.
3. Vimeo (bezpłatny / płatny)
Jeden z popularniejszych hostingów. Dostępny w kilku formach:
– Basic – bezpłatnie, przechowywanie 500 MB tygodniowo, do 250 GB rocznie.
– Plus – 23 PLN / miesięcznie, przechowywanie 5 GB tygodniowo do 250 GB rocznie.
– Pro – 64 PLN / miesięcznie, przechowywanie 20 GB tygodniowo do 1 TB rocznie.
– Business – 170 PLN / miesięcznie, brak tygodniowych limitów przechowywana, rocznie do 5 TB.
– Premium – 245 PLN /miesięcznie, 7 TB łącznej przestrzeni dyskowej.
Ważne! Dodawanie treści komercyjnych możliwe jest w wersji PRO i Business.
4. Wistia (bezpłatny / płatny)
Ten hosting również dostępny jest w kilku opcjach:
– Free plan – bezpłatnie, limit 3 filmów wideo,
– Pro Plan – $99 / miesięcznie, 10 filmów wideo, za dodatkowe 25¢ dodawanie dowolnej ilości wideo,
– Advanced Plan – cena ustalana indywidualnie, 100 filmów wideo. Poza tym dostępne tutaj są testy A/B oraz priorytetowe wsparcie supportu.
Hosting ten jest jednym z bardziej zaawansowanych, z największymi możliwościami statystycznymi. Ma jednak dość sporą cenę.
5. VideoPress (bezpłatny / płatny)
VideoPress został zaprojektowany specjalnie dla WordPressa. Zbudowany z jest z HTML, CSS, JS, datego daje spore możliwości manewrowania wyglądem. To lekkie narzędzie, za pomocą którego można dodawać i odtwarzać filmy z telefonu lub tabletu. Oferuje bogate statystyki, dzięki którym możemy zobaczyć, gdzie zostały udostępnione filmy, a także bardziej szczegółowe informacje dotyczące jednostkowych lub ogólnych odtworzeń video. VideoPress jest wolny do reklam.
VideoPress oferuje 4 opcje cenowe:
– Free – 3 GB miejsca, podstawowe funkcje Jetpack, wsparcie supportu, setki skórek.
– Personal – 18 PLN/mc – 6 GB miejsca, wszystkie funkcje opcji Free, a dodatkowo możliwość usunięcia reklam.
– Premium – 33,25 PLN/mc – 13 GB miejsca, wszystkie funkcje opcji Free/Personal, a dodatkowo nieograniczone motywy, możliwość zarabiania na swojej stronie, zaawansowane opcje personalizacji, support VideoPress.
– Business – 95,75 PLN/mc – nieograniczony limit miejsca, wszystkie funkcje opcji Free/Personal/Premium, a dodatkowo uczestnictwo w kursach na żywo, narzędzia SEO, możliwość instalowania wtyczek i przesyłania skórek, integracja z GoogleAnalytics, możliwość usunięcia znaku firmowego WordPress.
upSell.pl poleca hosting…
Optymalnym wyborem wydaje nam się Vimeo, co potwierdza jego popularność wśród naszych klientów. Cena nie jest wygórowana – za 64 zł miesięcznie dostajemy pakiet dla profesjonalistów, ze sporymi limitami na materiały i z możliwością dodawania treści komercyjnych. Przeciętnemu użytkownikowi, czy osobie prowadzącej szkolenia online 1 TB w zupełności wystarczy.
– Vimeo oferuje też świetną opcję śledzenia statystyk – tłumaczy Michał Jaworski. – Oprócz zestawień miesięcznych i rocznych można przeglądać wykresy zaangażowania, na których mamy możliwość sprawdzenia, ile osób w danym momencie ogląda film, i w którym momencie skończyli.
Na plus zasługuje również profesjonalne wsparcie, które jest oferowane w pakiecie i z pewnością przyda się początkującym użytkownikom. Oprócz tego wiele innych ciekawych dodatków jak np. bezpieczne udostępnianie, niestandardowe efekty końcowe czy narzędzie do przeglądania wideo.
Jeżeli nadal nie wiesz, jaki hosting wideo wybrać, napisz do nas.
Zobacz też naszą platformę do tworzenia i sprzedaży kursów on-line WP Idea oraz inne narzędzia zwiększające sprzedaż.
[elementor-template id="18339"]
Korzytsam zarówno z YT jak i z Vimeo. I cięzko powiedzieć, który jest lepszy, bo przynajmniej u mnie każdy spełnia róznie funkcję w określonym czasie.
Sama nie mam jeszcze żadnych materiałów video ale dzięki temu wpisowi będę wiedziała Po co sięgnąć! Naprawdę fajnie skompletowany spis!
Dobra robota!
Dzięki! Taki był nasz zamiar, wpis ma być przydatny i pomocny 🙂
bardzo przydatne informacje, szczególnie dla osób które dopiero zaczynają swoja filmową przygodę on-line
Na początek YouTube daje największe możliwości. Jest największy, ma za sobą ogromną firmę z potężnymi zasobami i umożliwia łatwe zarabianie na filmach. Ale reszta też ma sporo zalet.
Zazwyczaj to bardzo indywidualny wybór. Wszystko zależy od tego, jakie ma się wymagania i potrzeby 🙂
Zgadza się. Jednak bardzo często wybierają osoby bardzo początkujące, które nie do końca zdają sobie sprawę z tego co jest im potrzebne. 😉 Dlatego najczęściej decydują się na znaną markę i później z nią zostają. Często nawet nie znają alternatyw. Ale masz całkowitą rację, to zazwyczaj indywidualny wybór.
Ciekawe informacje, z pewnością przydadzą się wielu osobom. 🙂
Uważam, że tylko profesjonalne rozwiązania (płatne) mogą spełniać oczekiwania dla wymagających.
Super wskazówki, ponieważ posiadam już 6 kursów online. A widzę, że muszę zmienić hosting na jeszcze lepszy. Dzięki 🙂
Świetny art. Zastanawiałem się dokładnie nad problemem, który świetnie opisaliście. Dzięki za to! Ps. Idę w Vimeo 🙂
Obecnie poszukuję dobrego hostingu pod materiały wideo
Polecamy Vimeo 🙂 Przesyłamy nasz wpis na temat hostingów video: https://upsell.pl/hosting-wideo-wybrac-by-tworzyc-profesjonalne-kursy-line/ 🙂
My również polecamy Vimeo. Lepiej się sprawdza do takich treści niż Youtube.
Dzięki za wpis, też się nad tym zastanawialiśmy!
Super artykuł 🙂
Jeśli zdecyduje się na vimeo tworząc płatny kurs online to rozumiem, że powinnam wybrać wersję pro lub biznes?
Cześć Agnieszka! Patrząc na plany Vimeo dziś, chyba się to zmieniło. Nie widzimy nigdzie ograniczenia dla zastosowań niekomercyjnych dla planu Plus. Najlepiej jednak zapytać u źródła 🙂