Nawet najbardziej merytoryczny kurs internetowy potrzebuje dobrej promocji. W dzisiejszych czasach nie wystarczy dobra treść, aby przyciągnąć uwagę widzów. Nie wolno ograniczać się także do samej czynności pozyskania kursantów. Powinni być na bieżąco aktywizowani, aby każda kolejna odsłona szkolenia była dla nich wciągającą przygodą.
Współczesny marketing daje niesamowite możliwości. Oprócz wykorzystania
narzędzi promocji, należy wykazać się także pomysłowością. Warto śledzić cudze
poczynania, czyli po prostu podpatrywać, jak to robią najlepsi. Oto pięć pomysłów
na skuteczną promocję kursu online.
1. Profesjonalna strona internetowa
Zapewne masz już swoją witrynę. W końcu to na niej regularnie umieszczasz kursy
online. Strona musi być czytelna i dostosowana do współczesnych standardów. W
tym aspekcie dobrze sprawdzają się responsywne szablony. Warto też zainwestować w kilka
usprawnień, które pomogą zwiększyć zainteresowanie.
Coraz więcej firm intensyfikuje swoje działania promocyjne poprzez wykorzystanie marketing automation. Jednym z podstawowych zadań tych narzędzi jest przekonanie osoby przeglądającej stronę, że warto zapisać się na kurs. Powiadomienia push mogą zaoferować im np. atrakcyjną obniżkę lub być zachętą do zamówienia newslettera. Ponadto na stronie można zainstalować wtyczkę, która pozwala na bezpośredni kontakt z działem obsługi klienta w razie pojawienia się wątpliwości i pytania.
2. Wejdź za kulisy
W wielu komediach, obok napisów końcowych, pojawiają się fragmenty filmowych wpadek z planu zdjęciowego. Często potrafią być dużo zabawniejsze niż sam film. Pomysł podchwycili także twórcy krótkich form. Przygotowanie kursu online jest trudną sztuką, która wymaga zachowania pełnego skupienia. Łatwo podczas nagrywania materiału o dekoncentrację, w wyniku czego zdarzają się zabawne przejęzyczenia. Wykorzystaj je. Skróci to dystans między Tobą a kursantem. Przełoży się to też na nawiązanie lepszej relacji.
Ponadto warto przygotować osobny materiał o tym, jak przygotowujesz się do prowadzenia kursu. Wejście za kulisy powstawania ulubionego kursu, będzie z pewnością dla klientów ciekawą odmianą. Making of z planu zdjęciowego pozwala także uzmysłowić kursantom, jak wiele trudu wymaga stworzenie pojedynczego kursu. Tym samym wyjaśniają się powody, dla których za kurs należy zapłacić adekwatną do wysiłku cenę.
3. Organizacja cyklicznych kursów w świecie offline
Gdy cykliczny kurs online zacznie być popularny, warto spotkać się ze swoimi odbiorcami twarzą w twarz. W ten sposób nawiązuje się długotrwała relacja, która może zaowocować nawet współpracą biznesową. W końcu po drugiej stronie ekranu siedzą nie tylko hobbyści, ale także osoby, które chcę skapitalizować zdobytą wiedzę.
Kolejnym skutecznym działaniem jest nagrywanie Q&A. Trudno znaleźć czas na odpowiadanie w prywatnej korespondencji na szereg pytań związanych z kursem online. Należy zatem wybrać kilka takich, które powtarzają się najczęściej i w formie osobnych materiałów wyjaśniać wątpliwości kursantów.
4. Wysyłka newsletterów
Wykorzystanie skrzynki e-mail do promocji kursu online również należy do standardowych działań aktywizujących odbiorców. Poprzez wiadomości można powiadamiać o pojawieniu się nowego kursu. Można też wysyłać dodatkowe materiały, dostępne tylko dla czytelników newslettera. W ten sposób poczują się wyróżnieni.
5. Prowadzenie bloga
Poza prowadzeniem standardowych kursów online, warto swoją wiedzę umieszczać również na blogu w formie bezpłatnych artykułów. Mogą one na przykład nawiązywać do tematyki kursu lub rozszerzać poszczególne kwestie z nagranego materiału. Obie formy powinny się uzupełniać. Prowadzenie bloga jest świetnym sposobem na wypozycjonowanie strony, więc doskonale sprawdza się jako narzędzie promocji.
A czy Ty stworzyłeś już swój własny kurs online? Jeżeli nie, to przetestuj przez 30 dni za darmo platformę do tworzenia i sprzedaży kursów WP Idea! Możesz wypróbować wszystkie funkcje, a my pomożemy w instalacji wersji DEMO. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami 🙂
[elementor-template id="18339"]